Dlaczego warto montować ogrzewanie podłogowe?

News

Ogrzewanie podłogowe to niezwykle praktyczny sposób ogrzewania pomieszczeń. Wśród jego zalet można wymienić m. in. niskie koszty eksploatacji czy mniejszą cyrkulację kurzu we wnętrzach. Dowiedz się, jak działa takie ogrzewanie??

​Do niedawna najpopularniejszym sposobem ogrzewania pomieszczeń było ogrzewanie polegające na dostarczaniu ciepła z kotła do grzejników, które następnie ogrzewają wnętrza. Znaczną ilość ciepła oddają one do powietrza w drodze konwekcji czyli unoszenia ciepłego powietrza, które ogrzewa się o powierzchnię grzejników, a jedynie niewielką część w drodze promieniowania, bezpośrednio osobom przebywającym w pomieszczeniu. W celu zachowania komfortu cieplnego we wnętrzu musi panować odpowiednio wysoka temperatura.

Natomiast ogrzewanie podłogowe działa na zupełnie innych zasadach. W tym przypadku zamiast grzejników montowanych na ścianach pod oknem mamy rurki z ciepłą wodą umieszczone pod podłogą. Dzięki nim podnosi się temperatura podłogi, która oddaje ciepło do pomieszczenia. Znaczna część ciepła przekazywana jest za pomocą promieniowania, ogrzewając meble, ściany oraz sufit, a także samych domowników. Natomiast udział konwekcji jest o wiele mniejszy, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych grzejników.

Główne zalety ogrzewania podłogowego

Sprzedawcy i instalatorzy systemów ogrzewania podłogowego zapewniają, że ogrzewanie podłogowe jest znacznie tańsze od zwykłego grzejnikowego, na co wpływa sposób przekazywania ciepła od dołu z dużej powierzchni. Według ekspertów są to oszczędności rzędu 30%!
Ogrzewanie podłogowe zmniejsza cyrkulację kurzu w pomieszczeniach dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku alergików czy dzieci.
Niezwykle istotną zaletą ogrzewania podłogowego jest równomierne oddawanie ciepła w całym pomieszczeniu, a nie tak jak w przypadku zwykłego ogrzewania jedynie w miejscu zainstalowania grzejnika.
Ważnym pozytywnym aspektem ogrzewania podłogowego jest samoregulacja, która polega na tym, że mimo bezwładności, ogrzewanie podłogowe z łatwością dostosowuje swoją moc do zmieniających się temperatur.
Wśród zalet ogrzewania podłogowego można wymienić także to, że wpływają na poprawę estetyki wnętrza, której nie zaburza tradycyjny grzejnik. Dodatkowo dzięki ogrzewaniu zamontowanemu w podłodze można lepiej zorganizować przestrzeń, bowiem nie zabiera ono miejsca, tak jak w przypadku grzejników na ścianach.

Pamiętajmy, że w przypadku ogrzewania regulatory temperatury i sterowniki do pieca są bardzo ważnym elementem całej instalacji, dlatego trzeba wybierać je rozważnie!