Które alkomaty są najlepsze?
Obecnie alkomat może posłużyć nie tylko jako narzędzie w rękach policji, ale również do celów informacyjnych dla samego kierowcy. Dlatego zamiast udawać się na komisariat (czasem odległy o kilka, kilkanaście kilometrów) w celu wykonania testu, można wyposażyć się w domowy alkomat konsumencki, dzięki któremu w szybki sposób można zorientować się, czy można prowadzić samochód. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, który alkomat jest najlepszy. Przeczytaj go koniecznie!
Jak działa alkomat?
Zacznijmy od tego, że alkomat ma dość prostą zasadę działania, otóż wystarczy dmuchnąć w ustnik urządzenia, a ten za pomocą specjalnych czujników ustali, czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, a także w jakim stężeniu. Poza tym jak w każdym typie urządzenia, tak i tu, producenci stosują różne metody wykrywania alkoholu.
Trzy grupy alkomatów
Wyróżnia się trzy grupy alkomatów:
-z sensorem elektrochemicznym – to obecnie najpopularniejsza metoda wykrywania alkoholu. Te alkomaty wykorzystuje policja oraz niektóre firmy, sensor składa się z określonych związków chemicznych (obecnie najskuteczniejsze są związki platyny), które wchodzą w reakcję z alkoholem, a jej wynikiem jest kwas octowy powodujący wytworzenie prądu elektrycznego. Jednak w przeciwieństwie do poprzedniego rozwiązania na wynik badania nie mają wpływu inne substancje znajdujące się w wydychanym powietrzu.
-z sensorem półprzewodnikowym – znajduje się w najtańszych urządzeniach, jeśli w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, powierzchnia elektrody utlenia się. Wpływa to na zwiększenie przewodności półprzewodnika. Ale nie jest to niestety metoda skuteczna, gdyż bardzo łatwo o zafałszowanie wyników. Wystarczy, że przed pomiarem zostanie zapalony papieros lub zażyte lekarstwo.
-z sensorem spektrofotometrycznym – jest to najdroższy typ alkomatów stacjonarnych, które oferują najdokładniejsze wyniki mogące służyć jako dowód w sądzie. Do działania wykorzystują podczerwień.
Na co zwracać uwagę i co warto wiedzieć?
Poza wyborem rodzaju alkomatu (rodzaju zastosowanego czujnika) warto również zwrócić uwagę na jego inne parametry, które mają wpływ na jakość wykonywanego testu. Są to m.in.: wielkość czujnika. Otóż musisz wiedzieć, że im mniejszy czujnik, tym mniej dokładny wynik zostanie pokazany. Zazwyczaj ma na to wpływ możliwość analizy mniejszej próbki powietrza. W związku z tym, w specyfikacji urządzenia warto sprawdzić pozycję „Zakres błędu” - im jest on większy, tym alkomat jest mniej dokładny.
- 8 stycznia 2021