Co musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

News

Ogrzewanie podłogowe domu cieszy się coraz większą popularnością. Wśród jego zalet można wymienić komfort, niższe koszty ogrzewania w porównaniu ze zwykłymi grzejnikami oraz brak widocznych elementów grzejnych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając ogrzewanie podłogowe!

Ogrzewanie podłogowe to najczęściej płyta grzewcza z zatopionymi w niej elementami grzejnymi. Jednak poza technologią mokrą (pokrywanie rur lub kabli wylewką cementową lub anhydrytową) wykorzystywane są systemy do podłóg drewnianych montowane na sucho.

Zalety ogrzewania podłogowego

W przeciwieństwie do zwykłych grzejników ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło przede wszystkim przez promieniowanie polegające na przenoszeniu energii promieniowania elektromagnetycznego, którego źródło stanowi każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego. Zjawisko to ma pozytywny wpływ na odczuwanie komfortu cieplnego przez osoby, które znajdują się w pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo. Dzięki cieplejszej podłodze mniej ciepła z naszych organizmów wypromieniowuje w jej kierunku, co oznacza że mniej ciepła z otoczenia potrzebne jest, żebyśmy nie odczuwali zimna. W pomieszczeniu zatem można mieć temperaturę mniej więcej 2°C niższą niż przy ogrzewaniu zwykłymi grzejnikami bez utraty komfortu cieplnego.
Ponadto przy niskiej w porównaniu z grzejnikami temperaturze powierzchni grzejnej ogrzewania podłogowego nie występuje cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla osób, które są uczulone na kurz, bowiem nie jest on „przypiekany” na powierzchni grzejnika, a tym samym mniej drażniący.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe do wyboru mamy ogrzewanie wodne lub elektryczne. Ten pierwszy typ instalacji grzewczej jest droższy i bardziej skomplikowany w montażu, ale za to tańszy w eksploatacji. W przypadku ogrzewania prądem będziemy płacić większe rachunki, jednak z drugiej strony koszt zakupu kabli grzejnych lub mat grzejnych jest stosunkowo niski. Ponadto taka instalacja niesie ze sobą niższe ryzyko wystąpienia problemów eksploatacyjnych, które mogą wystąpić, kiedy system wodnego ogrzewania podłogowego nie jest wykonany prawidłowo. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest możliwość podgrzewania podłogi bez konieczności uruchamiania instalacji c.o.