Wybieramy odpowiedni zlewozmywak

News

Współczesna kuchnia oferuje nam wiele udogodnień i ułatwień. Dotyczy to również zlewozmywaków, przy których praca może okazać się łatwa, szybka i przyjemna. Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj sprzętu się zdecydujemy. Należy pamiętać o tym, że równie co sam zlewozmywak istotne jest też jego otoczenie, a więc ściana, blat i zabudowa kuchenna.

Kuchnia bez zlewu to nie kuchnia. Jest to element podstawowego wyposażenia, bez którego ciężko wyobrazić sobie najprostsze kulinarne czynności. Wydawać by się mogło, że z tak prostym urządzeniem współczesna technika nie zrobi za wiele, a jednak. Dzisiejsi producenci śmiało podążają za trendami oferując nam ciekawe innowacje i udogodnienia. Z właściwie dobraną oprawą praca przy zlewozmywaku nie będzie uciążliwa.

Montowanie zlewozmywaka

W przypadku tych urządzeń ceni się przede wszystkim wielofunkcyjność, nie służą one tylko i wyłącznie do mycia naczyń i produktów. Często spełniają one funkcje blatu roboczego, sitka, durszlaka, deski do krojenia, suszarki czy też narzędzia do szybkiego pozbywania się odpadków. Wszystko zależy od tego jakie rozmiary posiada zlewozmywak, z jakiego materiału go wykonano i od sposobu jego osadzenia. Wymiary są dostosowane do rozmiarów szafek kuchennych i tak najważniejsza jest tu szerokość, która będzie zależeć od liczby komór. Typowe i standardowe szerokości tych urządzeń to 40, 45, 50, 60, 80 i 100 cm. Głębokość to zazwyczaj 50 cm. Dzisiaj zlewozmywaki posiadają zazwyczaj więcej niż jedną komorę główną. Dodatkowym wyposażeniem jest ociekacz i zawór z sitkiem. Jeśli chodzi o materiał to najbardziej popularne są zlewozmywaki chromoniklowe, chociaż używa się też żywic syntetycznych czy zmielonego granitu.

Aranżacja otoczenia

Projektując przestrzeń wokół zlewozmywaka należy wziąć pod uwagę blaty i ściany. W przypadku blatów popularnym i tanim materiałem są płyty wiórowe pokryte laminatem HPL, czyli kilkunastoma warstwami tworzyw sztucznych wzmocnionych i zaimpregnowanych żywicami syntetycznymi. Tak wykonane blaty są łatwe w utrzymaniu i odporne na działanie środków chemicznych. Warto jednak mieć na uwadze, że pod wpływem wilgoci mogą one zmatowieć. Dlatego coraz częściej na blaty wykorzystuje się stabilne gatunki drewna takie jak buk, dąb czy iroko. Jeśli chodzi o ściany to najczęściej spotykanym wykończeniem przy zlewie są w tym przypadku płytki ceramiczne odporne na wodę, mycie i szorowanie. Pamiętaj, że spoiny między płytkami powinny być wypełnione masą odporną na zaplamienie, grzyby i pleśnie, a także na pękanie i wypłukiwanie. Nie żałuj grosza, ponieważ wymiana fugi lub jej odnawianie jest wyjątkowo uciążliwą czynnością.