Wszystko, co musisz wiedzieć o odpowietrzeniu grzejnika
Ogrzewanie mieszkania może być utrudnione przez obecność powietrza w grzejnikach, co wpływa na ich wydajność grzewczą. Czasami zdarza się, że cały grzejnik nie nagrzewa się równomiernie, a nawet pewne jego fragmenty pozostają chłodne. W takich sytuacjach należy przeprowadzić procedurę odpowietrzenia. Jak jednak poznać znaki wskazujące na konieczność wykonania tego zabiegu?
Kiedy należy odpowietrzyć grzejnik?
Sytuacji, które sugerują, iż nadszedł czas na odpowietrzenie grzejników jest kilka. Przede wszystkim alarmujące powinno być wydawanie nietypowych dźwięków przez grzejniki. Mogą one świadczyć o obecności powietrza w rurach i wewnątrz grzejnika. Warto zwrócić szczególną uwagę na odgłosy bulgotania, które są wyraźnym sygnałem występowania pęcherzyków powietrznych w grzejniku. Warto pamiętać, że aby grzejnik skutecznie ogrzewał pomieszczenie, nie powinien zawierać w sobie powietrza, lecz tylko wodę.
Problem związany z zapowietrzeniem grzejników może być także zauważalny, gdy nie są one odpowiednio nagrzane. Zazwyczaj dolna część grzejnika, w której znajduje się woda, będzie ciepła, podczas gdy górna, wypełniona powietrzem, pozostaje chłodniejsza. Ten problem może dotyczyć różnych pomieszczeń w innym stopniu, co sprawia, że niektóre z nich są bardziej narażone na to zjawisko niż pozostałe.
Choć obecność powietrza w grzejnikach może być problemem występującym przez cały rok, to zazwyczaj staje się widoczniejsza w okresie zimowym. Dlatego należy zadbać o regularne odpowietrzanie grzejników co roku.
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Do odpowietrzenia grzejników nie będziemy potrzebować specjalisty. Jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie, przestrzegając kilku prostych wskazówek. Najpierw powinniśmy ustawić wszystkie grzejniki na najwyższą temperaturę,odczekać, a potem wyłączyć centralne ogrzewanie. Należy pozwolić, na ostygnięcie grzejników. Następnie przystępujemy do odpowietrzania. Najpierw odpowietrzyć grzejnik, który jest blisko kotła grzewczego. Otwieramy zawór odpowietrzający za pomocą śrubokręta lub specjalnego klucza, oraz umieszczamy naczynie pod zaworem. Pozwalamy na całkowite wydostanie się powietrza z grzejnika. Należy mieć na uwadze, że razem z powietrzem może wypłynąć również niewielka ilość wody. Gdy proces zostanie zakończony, zamykamy zawór. Postępujemy podobnie z pozostałymi grzejnikami. Na koniec sprawdzamy, czy ciśnienie w kotłowni jest na odpowiednim poziomie. Wskaźnik manometru powinien wskazywać na zielonym obszarze. Jeśli procedura odpowietrzenia została przeprowadzona prawidłowo, rezultaty powinny być zauważalne od razu.
- 23 kwietnia 2024