Jak działa ogrzewanie podłogowe?

News

Osoby budujące domy coraz częściej wybierają ogrzewanie podłogowe. Za jego stosowaniem przemawia nie tylko komfort cieplny ale także oszczędność. Dowiedz się, dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe.

​Ogrzewanie podłogowe polega na rozmieszczeniu rur w warstwie jastrychu czyli wylewki podłogi. Ciepło w rurach podgrzewa posadzkę, która tym sposobem stanowi grzejnik o dużej powierzchni. Podłoga o podwyższonej temperaturze nie wychładza stóp, a z drugiej strony nie wpływa ujemnie na temperaturę odczuwalną. To właśnie wpływa na poczucie komfortu cieplnego.

Przy ogrzewaniu podłogowym temperatura powietrza we wnętrzu 20°C zapewnia taki sam komfort cieplny jak otrzymana w przypadku korzystania z tradycyjnego ogrzewania grzejnikami temperatura 21-22°C.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe posiada szereg zalet. Dzięki niemu zyskujemy dużą powierzchnię grzejną, ponieważ to podłoga staje się grzejnikiem. Takie ogrzewanie daje komfort cieplny poprzez pionowy, równomierny rozkład ciepła. Ponadto jest oszczędne, bo mamy możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniu o 1 - 2 st. C w stosunku do ogrzewania grzejnikowego. Dodatkowo ze względu na niską temperaturę grzejnika, którym jest podłoga jest bezpieczne oraz estetyczne, ponieważ system grzejny jest niewidoczny.

Jak wygląda konstrukcja grzejnika podłogowego układanego metodą mokrą?

Jastrych jest płytą pływającą, która ma możliwość swobodnych wydłużeń termicznych we wszystkich kierunkach. Od stropu oddziela go warstwa izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Stanowi ją styropian o właściwie dopasowanej grubości oraz folia PE. Od elementów konstrukcyjnych oraz ścian pomieszczeń jastrych oddzielony jest taśma brzegową. Izolacja przeciwwilgociowa z kolei pełni rolę zabezpieczenia izolacji cieplnej przed wnikaniem wilgoci. W sytuacji, kiedy strop może ulec zawilgoceniu od spodu, trzeba także zastosować izolacj