Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

News

Budujesz dom i zastanawiasz się jaki sposób ogrzewania wybrać? Coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. Sprawdź, dlaczego warto w nie zainwestować?

​Wodne ogrzewanie podłogowe to jeden z najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania wnętrz, który zapewnia optymalny, pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach. To doskonale współgra z naturalnymi, fizjologicznymi potrzebami człowieka. Optymalny komfort cieplny zapewnia niska temperatura na poziomie głowy i wyższa przy podłodze. Taki sposób ogrzewania świetnie sprawdza się w pokojach dziennych, umiejscowionych na parterze i wszędzie tam, gdzie występują pomieszczenia wysokie, które potrzebują równomiernego oddawania ciepła całą powierzchnią podłogi, a nie wyłącznie w miejscu zainstalowania grzejników.    

Niskie koszty eksploatacji

Niezwykle ważnym czynnikiem przemawiającym za Instalacją wodnego ogrzewania podłogowego jest niska temperatura powierzchni grzewczej, wynosząca 22-26°C, która w znacznym stopniu ogranicza cyrkulację powietrza. To dzięki temu kurz oraz wszelkie bakterie i drobnoustroje nie unoszą się w powietrzu. Ten aspekt ogrzewania podłogowego jest bardzo ważny szczególnie w pomieszczeniach o wysokich wymaganiach higienicznych. Zdrowe powietrze charakteryzujące się odpowiednią wilgotnością, bez dodatniej jonizacji oraz kurzu minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii, przeziębień, senności oraz zmęczenia.
Wodne ogrzewanie podłogowe umożliwia obniżenie temperatury powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu zwykle o 2 ºC, co ma wpływ na oszczędności energii wynoszące ponad 10%. Niska temperatura pracy instalacji umożliwia wykorzystanie, jako źródła ciepła, nowoczesnych kotłów gazowych oraz kondensacyjnych, a także niekonwencjonalnych urządzeń, tj. pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Poprawa wyglądu wnętrza  

Zaletą instalacja wodnego ogrzewania podłogowego jest także to, że umiejscowiona jest pod podłogą. Dzięki temu nie jest widoczna w ogrzewanym pomieszczeniu, a my zyskujemy większe możliwości aranżacji wnętrza, a także zagospodarowanie przestrzeni podokiennej, która nie jest zajęta przez nieestetyczny zwykły grzejnik. Ponadto miłośnicy kamienia na podłodze mogą zrealizować swoje plany. Ogrzewanie podłogowe w takim przypadku zapewni uczucie ciepła pod stopami. Tego nie jesteśmy w stanie osiągnąć, jeżeli zdecydowaliśmy się na tradycyjne ogrzewanie.