Coraz tańsze rozmowy telefoniczne w UE
W dzisiejszych czasach wielu z nas ma rodzinę oraz znajomych rozproszonych po różnych krajach Unii Europejskiej. Relacje z naszymi bliskimi podtrzymujemy dzięki kontaktom telefonicznym, które do niedawna wiązały się ze sporymi kosztami. Sprawdź, jakie zmiany zachodzą w roamingu?
Dzięki dążeniom Polski do standaryzacji i obniżenia kosztów połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej od dnia 30 kwietnia 2016 r. za połączenia roamingowe możemy płacić mniej. W ramach starań o tańsze rozmowy zagraniczne Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął prace mające na celu wprowadzenie takiego mechanizmu naliczania opłat, który nie tylko byłby prosty dla użytkownika, ale jednocześnie przyniósł obniżkę cen połączeń roamingowych.
Stała wysokość dopłat
UKE tłumaczy, że wysokość stawek za poszczególne usługi w roamingu łączy się bezpośrednio z posiadanym planem taryfowym. Z kolei wysokość dopłat jest stała. Klienci mają możliwość wyboru innej taryfy roamingowej. Jeżeli abonent jest usatysfakcjonowany z wykupionego pakietu, może z niego korzystać, a po wyczerpaniu pakietu kupić następny. Abonent ma także prawo do swobodnego przechodzenia między taryfami roamingowymi. Tego typu zmiana powinna odbyć się w ciągu jednego dnia roboczego.
Jak wyglądają zasady naliczania dodatkowych opłat?
Jak tłumaczy UKE, jeżeli koszt minuty rozmowy telefonicznej w kraju wynosi np. 30 gr, operator może doliczyć dopłatę za minutę połączenia wychodzącego w wysokości 25 gr. W konsekwencji użytkownik sieci telefonicznej za minutę połączenia wychodzącego w roamingu będzie musiał zapłacić 55 gr.
Od 2017 roku w UW mają zniknąć opłaty roamingowe
Jednak to dopiero początek dobrych zmian dla abonentów. Kolejnym krokiem będzie zniesienie opłat dodatkowych, które ma być wprowadzone w czerwcu 2017 roku. UKE poinformował, że od tej daty opłata dodatkowa nie będzie pobierana, a operator będzie rozliczał połączenia według krajowej ceny detalicznej.
Ponadto UKE podał, że stawki za usługi w roamingu nie będą wyższe niż te aktualne, a co ważniejsze możemy spodziewać się obniżek cen za poszczególne usługi. UKE dodaje, że stawkę jaką płaci abonent telefonii mobilnej w kraju czyli „krajową cenę detaliczną” przeniesiono na roaming. Do tej ceny może zostać doliczona tzw. dopłata, którą stanowi sztywno określoną stawkę za poszczególne usługi.
- 15 grudnia 2016