Wodne ogrzewanie podłogowe

News

Wodne ogrzewanie podłogowe to bardzo korzystne rozwiązanie. Zapewnia ono domownikom komfort użytkowania oraz tanie koszty eksploatacji. Sprawdź, co warto wiedzieć decydując się na wodne ogrzewanie podłogowe!

Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe to rury ułożone pod posadzką, w których przepływa woda grzewcza o temperaturze od 35 do 55 st. C. Wytwarzane tak ciepło podgrzewa podłogę o kilka stopni więcej od temperatury, która ma być we wnętrzu. W ten sposób cała podłoga stanowi grzejnik oddający ciepło przez promieniowanie zapewniając równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, który jest zbliżony do idealnego z punktu widzenia fizjologii człowieka czyli najcieplej jest w okolicy nóg, a nieco chłodniej na wysokości głowy. To skutkuje nieco mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło w pomieszczeniu. W przypadku kiedy podgrzewana podłoga ma 24 st. C, pod sufitem będzie około 19 st. C, a właśnie w takich warunkach odczuwamy komfort cieplny, bo nie jest nam ani za zimno, ani za ciepło. Dla porównania stosując ogrzewanie grzejnikiem konwekcyjnym zamontowanym na ścianie takie odczucie osiągniemy gdy będzie miał on temperaturę mniej więcej 50 st. C. Wtedy w okolicy nóg osób znajdujących się w pomieszczeniu jest około 18 st. C, z kolei unoszące się znad grzejnika ciepłe powietrze pod sufitem osiąga 28 st. C. Oznacza to, że ogrzewanie podłogowe daje domownikom komfort cieplny przy średniej temperaturze w pomieszczeniu niższej o około 2 st. C niż w przypadku korzystania z grzejników konwekcyjnych. Dzięki temu straty ciepła w pomieszczeniu są mniejsze o prawie 10% i w konsekwencji płacimy mniej za ogrzewanie.

Urządzenie dostarczające ciepło do ogrzewania podłogowego

Temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego nie powinna przekraczać 55 st. C. Przez wzgląd na ten fakt najlepiej jest, gdy ciepło dostarczane jest przez kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła. Urządzenia te osiągają najwyższą sprawność, podgrzewając wodę do stosunkowo niskiej temperatury.
Z kolei w przypadku kiedy posiadamy tradycyjny kocioł na paliwo stałe lub gazowy czy olejowy, w którym przez wzgląd na konieczność unikania wykraplania się pary wodnej ze spalin niezbędne jest utrzymywanie wyższej temperatury wody, w instalacji musi być zastosowany układ, który obniża ją, zanim woda dotrze do rur podgrzewających podłogę.