Który alkomat wybrać?

News

Jak wybrać alkomat dopasowany optymalnie do swoich potrzeb… czy znasz zasadę działania poszczególnych typów urządzeń dostępnych na rynku i najważniejsze pytanie czy porządny alkomat musi być drogi? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak należy wybierać alkomat. Przeczytaj go koniecznie!

Jaki alkomat elektrochemiczny lub inny będzie najlepszy?

Zacznijmy od tego, że na rynku dostępne są alkomaty w różnych cenach. Dlatego bez problemu można znaleźć urządzenia w okazyjnych cenach oraz bardzo drogie. Mimo że wiele z nich wygląda dość podobnie, bo różnią się wyglądem, funkcjami, solidnością wykonania, a przede wszystkim ceną. To właśnie cena będzie zapewne najważniejszym kryterium przy wyborze alkomatu. Ale nie jest ona najważniejsza, bo w końcu liczy się głównie nasze bezpieczeństwo i precyzyjność pomiaru.

Czym kierować się przy wyborze alkomatu idealnie dopasowanego do naszych potrzeb?

Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na producenta czy dystrybutora danego urządzenia. Na pewno będzie dobrze jeśli posiada on własny serwis i laboratorium do kalibracji alkomatów, nie należy ślepo wierzyć w opinie zawarte na różnych blogach, forach internetowych czy innych stronach. Bardzo często są to bowiem jednostronne, faworyzujące jedną markę sponsorowane przez producenta czy dystrybutora artykuły czy testy danego urządzenia, przed zakupem należy ustalić czy potrzebujemy sprzętu do sporadycznego, regularnego, czy wręcz masowego stosowania dla wielu osób, np. w przypadku firm transportowych, cena danego urządzenia może być różna w różnych sklepach. Ponadto kierując się tym kryterium należy sprawdzić czy dany sklep jest wiarygodny, czy nie kupujemy od prywatnego sprzedawcy bez prawa do reklamacji, zwrotu. Koniecznie pamiętajmy także, że wystawienie paragonu czy faktury jest obowiązkiem sprzedawcy. Zdecydowanie najtańszymi alkomatami są jednorazowe testy trzeźwości. Zwykle ceny takich urządzeń zaczynają się od kilku złotych i są to najbardziej ekonomiczne środki prewencyjne, łatwo dostępne i proste w obsłudze czy przechowywaniu. Ale niestety wielu kierowców niewłaściwie ocenia przydatność tych urządzeń twierdząc, że są niedokładne, kiepskiej jakości itd. Na co zwrócić uwagę wybierając jednorazowy test: nie należy wybierać pierwszych lepszych testów, na jakie można się natknąć na każdej stacji benzynowej czy sklepie. Poza tym Wcześniej należy poczytać o konkretnej marce i sprawdzić opinie, szczególnie znajomych i zapoznać się z instrukcją obsługi.