Właściwa bateria do zlewozmywaka – czym się kierować?

Przed kupnem baterii do zlewozmywaka stajemy przed szeregiem wyborów. Musimy zdecydować się na konkretne miejsce montażu, typ wylewki, ilość uchwytów, a także rozważyć wybór baterii termostatycznej. Zastanówmy się, między czym wybieramy w poszczególnych przypadkach.
Miejsce montażu
Bateria może być zamontowana na ścianie nad zlewozmywakiem – jest to wtedy bateria ścienna – lub w otworze w blacie obok zlewozmywaka – taką baterię nazywamy sztorcową. Kiedyś najczęściej spotykanym typem baterii był typ ścienny. Jeśli decydujemy się na wymianę baterii, ale nie planujemy unowocześnienia instalacji wodnej, nie należy zmieniać typu baterii. W tym przypadku zainwestujmy w kolejną, nowocześniejszą baterię ścienną.
Z kolei osoby decydujące się na modernizację instalacji wodnej i wymianę zlewozmywaka powinny zamontować baterię sztorcową. Ten typ charakteryzuje się relatywnie łatwym sposobem montażu i pozwala korygować umiejscowienie baterii – ze źródłem wody łączy się ona odkształcalnymi metalowymi wężykami lub dowolnie przycinanymi nieelastycznymi rurkami.
Wybór wylewki
Rodzaj optymalnej wylewki jest bezpośrednio powiązany ze zlewozmywakiem. Powinna ona kierować strumień wody do centrum komory zlewozmywaka.
W wypadku większych zlewozmywaków dobrym wyborem będzie bateria obrotowa.
Należy pamiętać, iż wyżej umiejscowiony koniec wylewki ułatwia użytkownikowi wstawienie i napełnienie wysokich naczyń, ale woda płynąca z większej wysokości będzie się bardziej rozpryskiwać w związku z uderzeniem o dno zlewozmywaka. Dlatego konieczne jest przeanalizowanie indywidualnych potrzeb i na tej podstawie wybrać właściwą dla siebie wysokość końcówki wylewki.
Ciekawą opcją jest bateria, której wylewka znajduje się na końcu węża (zazwyczaj o długości 1-1,5 metra). Kiedy zajdzie taka potrzeba, możemy wyciągnąć wylewkę z korpusu; w zwyczajnej sytuacji wąż jest schowany pod zlewozmywakiem, a zlewka znajduje się w korpusie baterii.
Ilość uchwytów
Coraz popularniejsze stają się baterie jednouchwytowe, w których ustawienia temperatury wody i siły strumienia dokonuje się jedną dźwignią. Jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie od baterii dwuuchwytowych, ponieważ pozwala na szybsze korekcje i łatwą obsługę jednorącz. Wiąże się również z oszczędnością wody – bardzo prosto jest całkowicie zamknąć strumień wody.
Dodatkowe możliwości
Niektóre baterie posiadają funkcję eco, stale (oczywiście opcjonalnie) ograniczającą strumień wody i tym samym zmniejszającą jej zużycie. Funkcja ta dotyczy czasem również – albo tylko – temperatury.
Na rynku obecne są baterie termostatyczne. Muszą być one podłączone do sieci elektrycznej, ale w zamian utrzymują niezmienne temperaturę i strumień wody. Użytkownik reguluje te parametry odpowiednimi gałkami, a sam wypływ wody włączany (lub wyłączany) jest za pomocą jednego przycisku.
- 5 lipca 2016