Ekran dotykowy - jak on działa?

News

Trzeba przyznać, że fizyczne przyciski są jak lata dziewięćdziesiąte – wiele osób wspomina je z sentymentem, ale w sumie chyba nikt nie chciałby ich powrotu. Teraz interfejsy dotykowe, które już dawno przestały być wyłącznie domeną smartfonów, są wygodne i uniwersalne. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego skąd się wziął i jak działa ekran dotykowy. Przeczytaj go koniecznie!

Sukces ma wielu ojców

Zacznijmy od tego, że wbrew pozorom nie jest to wynalazek ostatnich lat, gdyż pierwszy ekran dotykowy powstał bowiem jeszcze na początku lat siedemdziesiątych i – jak każdy sukces – ma wielu ojców. W związku z tym szukając nazwiska wynalazcy ekranu dotykowego, możemy trafić na co najmniej dwie postaci – doktora Samuela Hursta z Uniwersytetu w Kentucky i duńskiego inżyniera Benta Stumple'a, pracującego w CERN-ie. Pojawia się pytanie: skąd brak pewności, komu przypisać pierwszeństwo? No cóż, wszystko zależy od tego, co uznamy za ekran dotykowy, gdyż pomysły zastosowania takiego ekranu pojawiły się wcześnie — jeszcze w latach 60. rozważano wykorzystanie takiego rozwiązania m.in. na stanowiskach pracy kontrolerów ruchu lotniczego. Ale na użycie tego pomysłu w praktyce trzeba było jednak trochę poczekać, trochę, czyli do 1971 roku, kiedy to w krainie smażonych kurczaków, Kentucky, Sam Hurst opracował „sensor dotykowy”, często uznawany za pierwszy ekran dotykowy w historii.

Prawie ekran, prawie dotykowy

Okazało się, że to błąd – sensor Hursta, opatentowany przez niego pod nazwą Elograph, był bowiem nieprzezroczysty i przypominał raczej tablet graficzny, więc zastosowanie go w roli współcześnie rozumianego ekranu dotykowego nie wchodziło w grę. Jednak prace nad podobnym rozwiązaniem prowadzono również po drugiej stronie Atlantyku w laboratorium CERN, gdzie budowano właśnie akcelerator SPS (Super Proton Synchrotron). Otóż ten odległy o dwa pokolenia przodek Niszczyciela Światów, jakim dla niektórych jest Wielki Zderzacz Hadronów, musiał być jakoś sterowany.

Panel dotykowy z akceleratora CERN-u

Musisz wiedzieć, że panel kontrolny akceleratora skonstruował Bent Stumple. Oczywiście nie był to ekran dotykowy we współczesnym rozumieniu tego słowa, ale nakładka będąca dalekim protoplastą współczesnych ekranów pojemnościowych. Wtedy inżynierowie z CERN-u byli jednak bardziej skupieni na tym, by skutecznie rozpędzać protony, niż na tworzeniu ekranów dotykowych. Dlatego nic dziwnego, że kolejny przełom nastąpił za sprawą tego, kto tematem zajął się na poważnie.