Wirtualny stół do nauki anatomii jest już w... Katowicach!

News

Zastanawiasz się jakie są najważniejsze argumenty przemawiające za tym, aby przyszli lekarze studiowali na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach? Oraz czym wyróżnia się uczelnia spośród innych w kraju? Poniżej znajdziesz artykuł z odpowiedzią na powyższe pytania. Przeczytaj go koniecznie!

Na świecie jest zaledwie kilkanaście wirtualnych stołów do nauki anatomii, jeden z nich w SUM

Zacznijmy od tego, że Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach kształci lekarzy na dwóch wydziałach: Wydziale Lekarskim w Katowicach i Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu. Jednak oba posiadają kategorię naukową A, którą Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaje tylko tym jednostkom, które spełniają kryteria na najwyższym poziomie. Tym, co wyróżnia SUM na tle innych uczelni, jest niewątpliwie największe w Polsce Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, w którym studenci mogą trenować na fantomach i modelach szkoleniowych umiejętności niezbędne w ich przyszłej pracy, takie jak podejmowanie decyzji w sytuacji stresu i pod presją czasu, wdrożenia prawidłowego postępowania, pracy w zespole i kierowania zespołem, prowadzenia wywiadu, właściwej komunikacji z personelem, pacjentem, rodziną pacjenta.

Nowa technologia oraz wiele sam symulacyjnych w CDiSM!

Przede wszystkim CDiSM to „szpital w pigułce”: znajduje się w nim sześć sal symulacyjnych (sala operacyjna, sala intensywnej terapii, dwie sale szpitalnego oddziału ratunkowego sala pediatryczna i sala porodowa oraz symulator karetki). Poza tym, dzięki nowej technologii wszystko jest tak realistyczne, że przyszli medycy szybko zapominają, że ćwiczą na symulatorach. „Pacjenci” w Centrum nie tylko wyglądają jak żywi ludzie, ale przypominają ich również pod względem reakcji fizjologicznych - wydają dźwięki, pocą się, krwawią. To dzięki wykorzystaniu symulacji medycznej studenci są także lepiej przygotowani do kontaktu z pacjentami, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort chorych przebywających w szpitalach klinicznych.

Wirtualny stół do nauki anatomii!

Warto wspomnieć także o tym, że SUM posiada również jedyny w Polsce – wirtualny stół do nauki anatomii. Teraz za pomocą dotyku, a nie – jak do tej pory – skalpela, studenci mogą zapoznać się z każdym szczegółem ludzkiej anatomii oraz przeprowadzać wirtualne sekcje zwłok. Poza tym to unikatowe urządzenie posiada jedynie kilkanaście placówek na świecie. Taki stół anatomiczny pozwala na wyświetlanie cyfrowych modeli anatomicznych człowieka naturalnej wielkości!