Czy sterowanie gestami to przyszłość?

News

Przede wszystkim to ogromne sukcesy konsoli stacjonarnej Nintendo Wii i telefonu iPhone pozwalają przypuszczać, że pomysł na nietypową kontrolę multimediów ma przyszłość. Otóż w przypadku Wii są to gesty odczytywane przez akcelerometry i precyzyjne celowanie dzięki mini kamerze w Wiilocie, w iPhonie głównie ekran Multi Touch (ale także akcelerometr). Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, czy sterowanie gestami to przyszłość. Przeczytaj go koniecznie!

Wirtualny stół do nauki anatomii

Zacznijmy od tego, że wirtualny stół jest nadal drogi, ciężko dostępny i mało rozpowszechniony. Pomimo to słyszymy o nim nieustannie. No cóż, po części dlatego, że Microsoft inwestuje ogromne pieniądze w jego promocję, a surface widzimy w super produkcjach rodem z Hollywood (np. Wyspa i Dzień w którym zatrzymała się Ziemia), a reklamy obiegają cały świat.
Natomiast drugi element to zwykła, ludzka ciekawość. Otóż aplikacje rozrywkowe prezentowane na Surface są bardzo interesujące. Trzeba przyznać, że znakomita oprawa, szybka reakcja na ruchy naszych rąk, integracja wielu urządzeń (np. wygodne zgrywanie zdjęć) to działa na wyobraźnię.

Tylko czy jest praktyczne?

Co ciekawe, restauracja Imano w londyńskim Soho pokazała, że może być. Poprzez wirtualne menu, zamawianie na odległość, a nawet wyświetlanie obrazków potraw na pustym talerzu, pokazano jakie możliwości daje zamontowany nad stołem projektor. Oczywiście podobnych przykładów można podać dziesiątki. Ponadto od pewnego czasu wirtualne stoły i kontrola gestami jest tak prosta do zrealizowania (wystarczy projektor, prosta kamera i odpowiednie oprogramowanie), że wielu majsterkowiczów próbuje swoich sił. Mało tego, swego czasu widzieliśmy nawet poradniki jak samemu zrobić odpowiednik stołu Surface.

Co ze zwykłymi telewizorami? Czy i tutaj sterowanie dotykowe i gestami ma świetlaną przyszłość?

No cóż, według Jima Spare z firmy Canesta produkującej sensory 3D taka forma komunikacji będzie coraz popularniejsza. Ostatnio Toshiba pokazała swój system na CES 2009, widzieliśmy pomysł na klaskanie zamiast klikanie pilota, a ostatnio słyszeliśmy nawet o sterowaniu gestami obrazem 3D. Oczywiście wszystkie te systemy są bardzo ciekawe jako koncepcje, ale w praktyce używanie ich wygląda tak, że pilot nadal wydaje się wygodniejszy. Owszem, jako dodatek do tradycyjnego kontrolera — jak najbardziej. Ponadto wchodząc do pokoju fajnie byłoby móc ruszyć ręką w odpowiedni sposób i włączyć telewizor czy machnąć dłonią i ściszyć dźwięk.