Wirtualna ściana oraz wirtualna latarnia jak one działają?

News

Musisz wiedzieć, że wirtualna latarnia oraz wirtualna ściana to akcesoria iRobot, które działają na podobnej zasadzie, jednakże pełnią zupełnie inne funkcje. Jednak klienci planujący zakup odpowiedniego urządzenia, bardzo często mylą te dwa akcesoria, a zasady działania stanowią często zagadkę. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący metod działania wyżej wymienionego osprzętu. Przeczytaj go koniecznie!

Wirtualna Ściana

Zacznijmy od tego, że istnieją różne modele wirtualnych ścian. Jest to zależne przede wszystkim od daty produkcji oraz rodzaju ściany. Jednak najpopularniejszym modelem tego akcesorium była ściana kompatybilna tylko z nowymi wersjami płyt głównych automatycznych odkurzaczy iRobot Roomba serii 500/600/700/800 oraz z urządzeniem myjącym Scooba 450. Ponadto do zasilenia ściany potrzebujemy dwóch alkaicznych baterii typu C.

Sposób działania wirtualnej ściany iRobot Roomba

Otóż ściana tworzy wiązkę podczerwieni długości 2 metrów. Taka ściana po 135 minutach wyłącza się automatycznie, w tym czasie urządzenie jeździ tylko w obszarze wyznaczonym przez ścianę. I nie przejedzie do kolejnego pomieszczenia, Wirtualna ściana w tej opcji służy ograniczeniu danego obszaru, tak aby podzielić go na dwa mniejsze.

Wirtualna Ściana Typu „HALO”

Warto wspomnieć także o wirtualnej ścianie typu HALO, która służy do odgrodzenia danego miejsca, aby robot w nie nie wjeżdżał na przykład misek dla zwierząt, miejsc z zabawkami. Zdecydowanie jest to akcesorium przydatne szczególnie dla użytkowników zwierząt. Chodzi oto, że tworzy strefę ochronną w kształcie okręgu o średnicy 50 centymetrów od środka ściany.

Wirtualna latarnia iRobot Roomba

Generalnie, wirtualna latarnia działa na bardzo podobnej zasadzie, co wirtualna ściana. Ale jest jedna znacząca różnica w sposobie działania. Otóż ściana nie przepuści urządzenia w inny obszar, latarnia natomiast po pewnym czasie (w zależności od wielkości metrażu) komunikuję się z urządzeniem, tak aby na chwilę się „otworzyć”, przepuszczając urządzenie w obszar, w którym jeszcze nie było. Dopiero potem zamyka się, żeby urządzenie nie wróciło w miejsce, gdzie sprzątało uprzednio. Warto wspomnieć również o tym, że taka wirtualna latarnia może pełnić również funkcję ściany, więc jest akcesorium bardziej uniwersalnym pod względem funkcjonalności. Musisz jednak wiedzieć, że wirtualna latarnia współpracuje wyłącznie z modelami: iRobot Roomba 580, 581 iRobot Roomba PRO 610, 625 iRobot Roomba 780, 782e, 786p, 790 iRobot Roomba 880, 886.