Unikaj tych błędów przy instalacji ogrzewania podłogowego!
Dzięki właściwie zaprojektowanemu ogrzewaniu podłogowemu możemy oszczędnie wykorzystywać energię, zapewniając optymalny rozkład temperatury wewnątrz domu. Podpowiadamy, jakich błędów nie popełniać przy montażu ogrzewania podłogowego!
Brak projektu instalacji
Rozstaw oraz ukształtowanie rur grzewczych powinny być dopasowane nie tylko do parametrów wody zasilającej w instalacji, ale także grubości wylewki, materiału posadzki oraz zapotrzebowania na ciepło. W innym przypadku ogrzewanie będzie mało wydajne, a eksploatacja generować wysokie koszty. Brak projektu wiąże się także z problemami przy awariach. Ponadto potrzebny on jest do prawidłowego rozliczenia się z wykonawcą.
Brak dokumentacji przebiegu pętli ogrzewania
Rzeczywisty przebieg rur grzewczych musi być naniesiony na planie pomieszczenia, szczególnie w strefach przejść między pomieszczeniami, przy ścianach oraz pod oknami. Tym sposobem unikniemy ewentualnych niepożądanych uszkodzeń, np. podczas mocowania elementów, wymagających wiercenia w posadzce.
Niewłaściwa organizacja prac
Zanim wykonamy montaż ogrzewania podłogowego powinniśmy rozprowadzić wszystkie inne instalacje i zakończyć prace tynkarskie. Nieprzestrzeganie kolejności może doprowadzić do uszkodzenia nie tylko przewodów grzejnych, ale także elementów pozostałych instalacji. Złym krokiem jest również montaż szafek i rozdzielaczy dopiero po ułożeniu rur. Taka organizacja prac może skutkować uszkodzeniami elementów wykonanej już instalacji.
Źle przygotowane podłoże
Przed przystąpieniem do montażu trzeba wyczyścić i wysuszyć podłoże. Instalacja ogrzewania na mokrym podłożu może w przyszłości skutkować pojawianiem się nieprzyjemnych zapachów. Ważne jest także to, aby było ono wyrównane, ponieważ jastrych powinien mieć podobną grubość na całej powierzchni. Zbyt cienka warstwa wpłynie na ograniczenie wytrzymałości i trwałości, natomiast zbyt gruba będzie powodować znaczną bezwładność cieplną posadzki.
Nieodpowiedni dobór posadzki
Zanim zainwestujemy w materiały wykończeniowe powinniśmy sprawdzić, czy są one odpowiednie do ogrzewania podłogowego. Nie wskazane jest stosowanie grubych drewnianych parkietów, a także puszystych dywanów, ponieważ Blokują one ciepło wytwarzane przez instalację, co skutkuje brakiem nieskuteczności ogrzewania i jego wysokimi kosztami w eksploatacji.
Jeżeli natomiast interesuje Cię ogrzewanie wody w Twoim domu za pomocą energii słonecznej - na pewno zainteresują Cię kolektory słoneczne!
- 12 maja 2022