Jakich błędów unikać przy montażu ogrzewania podłogowego?

Źle działające ogrzewanie podłogowe to rezultat niewłaściwego wykonania. W konsekwencji borykamy się na przykład z przeciekami na złączkach czy mechanicznymi uszkodzeniami rur i kabli. Podpowiadamy, jakich błędów unikać podczas montażu ogrzewania podłogowego?
Powszechnym problemem w przypadku ogrzewania podłogowego jest zbyt wysoka temperatura podłogi wynikająca na przykład z wykonania instalacji bez projektu. Rozstaw rur oraz kabli grzewczych musi być obliczony na podstawie parametrów wody w instalacji, grubości wylewki oraz materiału posadzki. Bywa, że wykonawcy nie stosują właściwych urządzeń regulacyjnych lub nieodpowiednio je instalują. Może to powodować np. przegrzanie pomieszczeń.
Sytuacja komplikuje się także, kiedy po uruchomieniu okazuje się, że ogrzewanie nie działa prawidłowo i we wnętrzu jest chłodno. Wykonawcy chcąc rozwiązać problem zmieniają ustawienia zaworu regulacyjnego, żeby podwyższyć temperaturę wody zasilającej. To może jednak grozić przekroczeniem dopuszczalnej temperatury podłogi, a w konsekwencji doprowadzić do pękania terakoty lub rozchodzenia się parkietu czy paneli.
Podłoga tylko z odpowiednich materiałów
Najważniejsze jest to abyśmy pamiętali, że wszystkie materiały muszą być odpowiednie do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Niestety, najczęściej są droższe od tych, co do których nie mamy pewności, czy będą właściwe dla ogrzewania podłogowego. Należy jednak zaznaczyć, iż zastosowanie tych tańszych to tylko pozorna oszczędność, ponieważ w ich przypadku istnieje ryzyko, że już po jednym sezonie grzewczym trzeba będzie wydać sporą kwotę na naprawę wykonanej z nich podłogi.
Inną przyczyną pękania posadzki może być także niedokładnie wyrównane podłoże, na którym ułożono płyty izolacji termicznej. Płyty powinny przylegać do podłoża na całej powierzchni, by nie mogły się ugiąć. Należy je starannie ułożyć, żeby nie dostał się między nie jastrych. Do zabezpieczenia szczelin między nimi najlepiej przyda się taśma samoprzylepna.
Ważna jest również dylatacja między płytą grzejną a ścianami, a w dużych wnętrzach płytę należy podzielić na mniejsze części, które będą od siebie oddzielone szczeliną dylatacyjną.
Pamiętajmy także, żeby nie ignorować zaleceń dotyczących wygrzewania podłogi przed ułożeniem posadzki. Nieusunięcie z podkładu nadmiaru wilgoci niesie ze sobą duże ryzyko powstania w posadzce szczelin i pęknięć.
- 19 maja 2022