Alkomat - jaki wybrać?

News

Kiedy kupujemy alkomat w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na producenta (markę). Otóż na naszym rynku wiodącymi firmami, produkującymi alkomaty od wielu lat są Datech i Sentech. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jaki wybrać alkomat. Przeczytaj go koniecznie!

Gdzie kupić alkomat?

Zacznijmy od tego, że nie powinniśmy brać pod uwagę dobrych i drogich firm typu Dräger czy Lifeloc (LifeGuard USA), które produkują alkomaty dowodowe między innymi dla policji. Datech i Sentech to koreańskie firmy, które swoje produkty eksportują na cały świat w tym również do Polski. Natomiast ich alkomaty cieszą się dużą popularnością do tego stopnia, że nawet w Polsce, szczególnie na aukcjach internetowych pojawiły się chińskie, tanie podróbki alkomatów. A taki podrobiony alkomat z zewnątrz jest prawie niczym oryginalny produkt. Dlatego najlepiej dokonywać zakupów w sklepach specjalizujących się w tej branży oraz posiadających własne zaplecze serwisowe. Pamiętajmy, że profesjonalny alkomat to precyzyjne urządzenie wymagające regularnego serwisowania i kalibrowania.

Alkomat powinien mieć Certyfikat Kalibracji

Przede wszystkim, kupując alkomat trzeba pamiętać o tym, iż jego prawidłowe pomiary będą zależne również od tego czy zastosujemy się do podstawowych zasad jego używania oraz od tego w jakim serwisie będziesz zostawiał alkomat celem przeprowadzenia kalibracji. W związku z tym, zakupu alkomatu najlepiej dokonaj w sklepie, który przed wysyłką poprawnie go skalibruje i potwierdzi to „Certyfikatem Kalibracji”. Ponadto, kupując alkomat w sklepie z popularną elektroniką masz duże prawdopodobieństwo, że produkt, który do Ciebie dotrze będzie nadawał się do kalibracji mimo, że wiele sklepów sprzedających elektronikę i przy okazji alkomaty będzie starało Cię przekonać, iż alkomat został skalibrowany przez producenta. Oczywiście jest to po części prawdą lecz należy pamiętać, że każdy producent kalibruje alkomaty na taśmie produkcyjnej po ty by sprawdzić ich działanie jednak taka kalibracja będzie w większości przypadków pobieżna. Każdy alkomat przed sprzedażą powinien przechodzić rygorystyczną drogę przygotowania rozpoczynając od kalibracji, a kończąc na jego kontroli poprawnego działania oraz wystawieniu stosownych dokumentów świadczących o prawidłowym działaniu alkomatu (Certyfikat Kalibracji). Musisz być świadom tego, że proces idealnej kalibracji przedsprzedażowej to ważny element dzięki, któremu nasi klienci mogą porównać swoje alkomaty z policyjnymi.